Vznik Obecného hasičského zboru Petržalka

História obecného hasičského zboru v Petržalke sa datuje od roku 1873, keď bol 7. Septembra založený prvý dobrovoľný hasičský spolok, ktorý pôsobil na území vtedajšieho Uhorska. Spolok pozostával z 32 mužov. Hasičov vycvičil inštruktor Bratislavskźch hasičov Július Voit a veiteľom sa stal p. Frauenrieder.

Spolok vlastnil jednu zastaralú striekačklu a tak bolo rozhodnuté o zakúpení novej. Na slávnostnom odovzdaní striekačky hasičom sa zúčastnila delegácia bratislavských hasičov pod vedením ich kapitána p. Martinenga. v Nedeľu 14. Septembnbra 1873 sa uskutočnil prvý cvicčný pochod petržalského dobrovoľného hasičstva.
Prvá výročná slávnosť založenia petržalského hasičstva sa konala 28. Júna  1874. Hasiči sa zhromaždili o 6. hod. ráno a pochodovali k Aukaviarni aby tam privítali hostí.